Zakochaj się w Pradze – na weekend!


            Klimatyczne uliczki i piękne kamienice, położone nad brzegiem malowniczej Wełtawy, przecinanej kamiennymi łukami mostów. A wśród nich ten najpiękniejszy- Most Karola. Tak wygląda wyobrażenie większości turystów o legendarnej stolicy Czech. Czy jednak pokrywa się ono z rzeczywistością?

            Odpowiedź na to pytanie brzmi: jeszcze jak! Mimo tłumów turystów, trudno nie zakochać się w Pradze. Kolorowe kamieniczki cieszą oko niemal w każdym zakątku miasta, a brukowane uliczki, choć męczą przy chodzeniu, mają swój urokliwy klimat. Chociaż wiele osób narzeka na wysokie ceny, można to utrudnienie ominąć. Przede wszystkim- zrezygnować z robienia zakupów spożywczych na starówce, bo nie oszukujmy się, tam zawsze będzie drogo. Taniej jest w supermarketach lub małych sklepikach na obrzeżach. Szukając miejsca na obiad, warto wcześniej sprawdzić spis knajp (np. na stronie TripAdvisor) i znaleźć taką, jaka będzie miała odpowiednie dla nas ceny. Wśród Polaków najpopularniejsza jest Havelska Koruna, miejsce podobne do naszych barów mlecznych, oferujące duże porcje taniego lokalnego jedzenia i piwa.

Będąc w stolicy Czech obowiązkowo trzeba zobaczyć Most Karola, stanowiący symbol tego miasta. Trzeba się jednak przygotować na tłum turystów dookoła. Nieopodal znajduje się kolejne słynne praskie miejsce- Rynek Starego Miasta, gdzie zobaczyć można Ratusz Miejski, Zegar Astronomiczny i Kościół Marii Panny pod Tynem. W tym rejonie znajduje się kilka wież (np. Brama Prochowa, wieża Ratusza czy Staromiejska Wieża Mostowa) na które warto wejść, aby podziwiać z nich panoramę Pragi. Kamieniczki z czerwonymi dachami i wąskie uliczki widziane z góry jeszcze bardziej zapierają dech w piersi. Mostem Karola ze Starego Miasta można przejść na Malą Stranę, kolejną ważną dzielnicę Pragi. Punktem centralnym jest Rynek Malostrański Tam, możemy Schodami Zamkowymi wejść na Hradczanym, gdzie obowiązkowym punktem jest oczywiście Zamek Hradczański. Jest to olbrzymi kompleks zamkowy, który można zwiedzać całymi godzinami, a nawet dniami.  Zarówno Hradczany, jak i Stare Miasto można zobaczyć z góry, jeśli wejdzie się na wzgórze Petrin, gdzie znajduje się wieża widokowa, stworzona na wzór wieży Eiffel. Ciekawą opcją jest także sam spacer po pięknym zielonym Petrinie.

Inną ważną częścią miasta jest Wyszehrad. Na wzgórze można wejść jedną z trzech bram: Tabor, Spicka lub Leopolda. Za niewielką opłatą zwiedzimy przepiękną Bazylikę św. Pawła i Piotra, a za darmo możemy obejść całe wzgórze, stanowiące jedną wielką platformę widokową. Roztacza się z niej zachwycający widok na Wełtawę, wzgórze Petrin i Most Karola. Na Wyszehradzie koniecznie trzeba zobaczyć cmentarz obok wspomnianego kościoła św. Pawła i Piotra, gdzie chowano najważniejsze czeskie osobistości.

            Są to tylko wybrane miejsca, które warto zobaczyć w czeskiej stolicy. Atrakcje i ciekawostki kryją się niemal w każdej części miasta. Jest ich naprawdę mnóstwo, dzięki czemu w Pradze każdy znajdzie coś ciekawego i na swój sposób się w niej zakocha.

Dodaj komentarz