Chrońmy się! Obowiązek noszenia maseczek.

od 16.04 obowiązywać będzie nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Zastanawiacie się jaką maseczkę kupić? Które są najskuteczniejsze?

W czasach pandemii każdy z nas musi wykazać się odpowiedzialnością nie tylko za siebie i najbliższych, ale także za całe otoczenie. Chromy się nawzajem. Mają ku temu służyć maseczki, które będziemy nosić w miejscach publicznych od najbliższego czwartku tj. 16.04.

Aktualnie w internecie możecie znaleźć wiele możliwości zakupu masek ochronnych. Nie wszystkie jednak mają takie samo przeznaczenie i nie wszystkie używa się w ten sam sposób. Które maseczki ochronią nas najskuteczniej przed koronawirusem?

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Jednorazowe maseczki chirurgiczne są najczęściej stosowane. Ich zadaniem nie jest filtrowanie powietrza, a stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi, a potencjalnym zanieczyszczeniem.

Maseczki chirurgiczne posiadają III stopnie filtracji. Standardy takich maseczek określa norma europejska EN 14683: typ I (skuteczność filtracji ≥ 95), typ II (skuteczność filtracji ≥ 98) oraz typ IIR (skuteczność filtracji ≥ 98)

Lekarze, np. podczas operacji chirurgicznych, używają masek typu II i IIR, składają się one z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Maseczki typu IIR od maseczek typu II różnią się tym, że są odporne na przesiąkanie.  

Czym charakteryzują się jednorazowe maseczki chirurgiczne i dlaczego nie należy ich stosować kilkukrotnie.

Jednorazowe maski chirurgiczne nabierają wilgoci. Należy zdejmować je po kilkunastu minutach od założenia. Po użyciu trzeba je wyrzucić.

Minusem takich maseczek jest fakt, że nie zapewniają pełnej szczelności, ponieważ są luźno dopasowane do twarzy. Plusem jest ich cena oraz dostępność. Ceny w aptekach oraz internecie wahają się w okolicach 6 zł za sztukę. Jedna osoba powinna zaopatrzyć się w minimum 20 takich maseczek.

Jednorazowe maseczki ochronne możesz kupić tu: KLIKNIJ

Półmaski filtrujące

Półmaski filtrujące mają za zadanie zatrzymywanie pyłów zawieszonych w powietrzu i aerozoli. Składają się z materiału oraz z filtra oczyszczającego. Można znaleźć wśród nich modele zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku. Rodzaj maski rozpoznaje się po oznakowaniu: R – do użytku wielokrotnego, w których filtr należy zmieniać co 8 dni lub częściej, NR – jednorazowe, które można stosować maksymalnie 8 godzin .

Według norm PN-EN 149 możemy wyodrębnić półmaski o trzech klasach: FFP1 (najniższy poziom ochrony), FFP2 (średnia skuteczność) i FFP3 (duża skuteczność). Różnią się one granicą maksymalnego przecieku wewnętrznego. Co to oznacza? Maksymalny przeciek wewnętrzny to nieszczelność wynikająca z przylegania maski do twarzy oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy.

Co oznaczają skróty FFP i jakie mają granice maksymalnego przecieku: dla maski FFP1 granica wynosi 25 proc., dla FFP2 11 proc., natomiast dla FFP3 5 proc. Oznaczenia P1, P2 i P3 informują o klasie skuteczności filtracyjnej.

Maseczkę filtrującą możesz kupić tutaj: KLIKNIJ

Maseczki ochronne – podsumowanie

Pamiętajcie, że żadna maseczka nie ma stuprocentowej skuteczności.

Zapoznaj się z metodą prawidłowego nakładania, noszenia i zdejmowana maseczek ochronnych.

Zawsze należy sprawdzić przyleganie maseczki do twarzy, a podczas jej zdejmowania unikać dotykania czaszy.

Dodaj komentarz